გაკვეთილის გეგმები

გაკვეთილის  თემა
,,მონოთეისტური   რელიგიები.”
სწავლების საფეხური
საბაზო, VIII
მოსწავლეთა პროფილი
11
განსაკუთრებული  საჭიტოების  მოსწავლე არ  არის.
მიზანი
განმარტავს მონოთეისტური  და  მსოფლიო  რელიგიების  არსს
მუშაობს ისტორიულ წყაროებზე
ირჩევს საჭირო ინფორმაციებს  ისტორიული წყაროებიდან
ასაბუთებს რელიგიების გავლენას ადამიანთა მშვიდობიან თანაარსებობაზე
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა,
გაკვეთილი  აქტუალურია   საჭიროებიდან   გამომდინარე.გაკვეთილი   მოსწავლეს  გამოუმუშავებს  საჭირო   უნარ-ჩვევებს.დაეხმარება   ცოდნის    რეალიზაციასა  და   გაგებაში ,    თუ   რამდენად   მნიშვნელოვანია  ადამიანების   მშვიდობიანი  თანაარსებობისთვის.
კავშირი საგნებთან
გეოგრაფია.
ე.ს.გ მისაღწევი შედეგები
ისტ.VIII.    მოსწავლეებს    შეუძლია   არსებული  თთრელიგიური   სისტემების  კლასიფიკაცია   და   მათ  შორის  არსებულ   მსგავსებებსა  და  განსხვავებების   გააზრებას.
მოსწავლე   განმარტავს  ცნებას  “მონოთეისტური” მსჯელობს  მსგავსებებსა და  განსხვავებებზე.
მოსწავლე  აანალიზებს , თუ  რას   ნიშნავდა   ხალხებისათვის   ერთი  ღმერთის  რწმენა.
მოსწავლე  იკვლევს   თუ  რატომ  არის  ბიბლია  იუდეველებისა  და   ქრიტიანების  საერთო   თხზულება.

წინარე ცოდნა
იციან   რა   რელიგიები   არის   მსოფლიოში   გავრცელებული. რომელია   მათი  სახელწიფო   რელიგია  და   მათი  წარმოშობის   ისტორია.
რესურსები
რუკა,სახელმძღვანელო, რვეული,კომპიუტერი.
გაკვეთილის მსვლელობა
A  ფაზა.  გაკვეთილს  ვიწყებ  საშინაო  დავალების  შემოწმებით,  გონებრივი  იერიშის   მეოდით.(5წთ).
შემდეგ  მოსწავლეებს  ვაცნობ   ახალი  გაკვეთილის  თემას  ,,მონოთეისტური  რელიგიები”. კლასი  იყოფა  სამ   ჯგუფად  და  თითოეული ჯგუფი ასრულებს მითითებულ   დავალებას 3წთ.
პასუხობენ   შეკითხვებს:
1.გაიხსენონ  რა  იციან
მსოფლიოში  გავრცელებელი  რელიგიები  შესახებ.
2. განმარტონ  რას  ნიშნვს  ,,მონოთეიზმი” და ,,პოლითეიზმი”12წთ.

B ფაზა.

      თითოელ  ჯგუფს  ვაძლევ  სხვადასხვა   დავალებას.
   ერთი  ჯგუფი  მუშაობს ერთ  წყაროზე ,მეორე  მეორე  წყაროზე,  მესამე კი  რუბრიკა  ,,ეს  საინტერესოა”-ზე. მოსწავლეები  10   წუთის   განმავლობაში  მუშაობენ  დავალებაზე.

 თითოელი  ჯგუფი  აკეთებს  პრეზენტირებას დავალების .15წთ.

c.ფაზა
კლასი  აფასებს  წარმოდგენილ   პრეზენტაციებს  -უსვამს  შეკითხვებს პრეზენტაციის   ავტორებს. მსჯელობენ  თემის ირგვლივ   და   აკეთებს    დასკვნებს.10წთ.
გაკვეთილის  ბოლოს  ვაძლევ    საშინაო
  დავალებას  დაწერონ  თემა: “რელიგია და  სახელმწიფო”.2წთ

No comments:

Post a Comment